Stemplowanie dokumentów a prawo w Polsce

Osoby zakładające działalność gospodarczą często zastanawiają się, jakie są wymogi odnośnie posiadania odpowiednich stempli. Wątpliwości budzi nie tylko to, czy i kiedy wyrabiać pieczątkę firmową, ale przede wszystkim jakie dane powinny się na niej znaleźć.

Kiedy pojawia się potrzeba posiadania pieczątki firmowej

Polskie prawo w żadnej ze swoich regulacji nie nakłada na przedsiębiorcę obowiązku posiadania pieczęci firmowej. Jak to się jednak ma do tego, że zdecydowana większość firm posiada swoje stemple. Kwestia wyrobienia jej pojawia się zwykle już w momencie zakładania firmowego konta bankowego – właśnie wtedy możemy po raz pierwszy spotkać się z żądaniem postawienia firmowego stempla na dokumentach. I tutaj zwykle przedsiębiorca nie ma zbyt wiele do powiedzenia, bo instytucje finansowe funkcjonują nie tylko w oparciu o przepisy prawa, ale i o wewnętrzne regulaminy. Dodatkowo banków czy ubezpieczycieli nie ogranicza podobny fakt jak w przypadku urzędów, że urzędnik nie może wymagać od obywatela więcej niż stanowi prawo.

Jakie dane powinna zawierać pieczątka?

Choć nie ma regulacji prawnych, które narzucałyby na przedsiębiorcę obowiązek posiadania pieczątki, ani takie, które określają jakie informacje powinny się na niej znaleźć, to decydując się na wyrobienie pieczątki – do kupienia w dobrym sklepie, warto mieć na uwadze kilka faktów. Według przepisów przedsiębiorca w obrocie gospodarczym ma obowiązek podawania pewnego zakresu informacji i danych. Za brak ich naniesienia grozi grzywna w wysokości nawet 5 tysięcy zł. Dane te nie muszą się znaleźć na pieczątce, ale przedsiębiorca i tak będzie musiał je podać, tylko w innej formie. Dlatego warto rozważyć umieszczenie ich na stemplu firmowym.

Pieczątka firmowa najczęściej zawiera takie informacje jak:

  • pełna nazwa firmy,
  • adres siedziby,
  • numer NIP,
  • REGON (jeżeli firma jest wpisana do rejestru przedsiębiorców)
  • telefon/faks,
  • e-mail oraz adres strony internetowej firmy.

Dodatkowo spółki prawa handlowego często na pieczątkach umieszczają takie informacje jak:

  • oznaczenie sądu rejonowego;
  • wysokość kapitału zakładowego (spółki z o. o. i spółki akcyjne);
  • wysokość kapitału wpłaconego (spółki akcyjne).

Warto zainwestować w tego typu rozwiązanie, co prawda nie jest ona obowiązkowa, ale ułatwia uwierzytelnianie faktur i innych dokumentów.

Różne sposoby na wykorzystanie koszulek na dokumenty

Plastikowe osłony, zwane powszechnie koszulkami, przydają się głównie w pracy biurowej, choć niekiedy można je z powodzeniem wykorzystać w domu. Służą przeważnie do typowych celów, ale nie zawsze do ich wnętrza wkłada się wyłącznie dokumenty.

Szybka pomoc w nagłych przypadkach

Z wytrzymałości koszulki na dokumenty skorzystać można w sytuacji, gdy trzeba szybko zabezpieczyć przedmiot (nie tylko papierowy) przed wpływem czynników zewnętrznych. Niekiedy woda lub para, a nawet różne substancje wykorzystywane w kuchni stanowią poważne zagrożenie dla leżących w pobliżu notatek, chusteczek, białych przedmiotów itd. – w koszulce będą absolutnie bezpieczne. Dla jeszcze lepszego zabezpieczenia można zastosować gumkę recepturkę lub inny rodzaj zapięcia „zamykającego” koszulkę, na przykład specjalne klipsy dostępne w sklepach papierniczych.

Ochronić przed brudem i kurzem

Wykorzystanie koszulek na dokumenty może dotyczyć nie tylko nagłych przypadków. Jeśli często korzysta się z różnych dokumentów, papierów, zestawień itd. i powinny one pozostać na widoku, włożenie ich do koszulki rozwiąże problem pospolitych zanieczyszczeń. Korzystając z istniejących perforacji (większość koszulek posiada takie po lewej stronie, co jest związane z możliwością wpięcia do segregatora lub teczki) można koszulkę wraz z zawartością przypiąć np. do tablicy korkowej. Żeby zobaczyć, co jest napisane w treści dokumentu, nie trzeba go wyjmować. Trzeba jednak mieć na uwadze, że koszulka nie chroni przed wpływem światła na druk i blaknięcie nadal jest możliwe.