Cięcie wodą – alternatywa dla termicznych metod

Cięcie wodą stanowi alternatywę dla tradycyjnych metod rozdzielania materiałów, takich jak laser czy plazma. Proces ten odbywa się na zimno, wykorzystując ciśnienie dochodzące nawet do 6 000 barów. Kluczowym elementem jest przepuszczanie strumienia wody przez dyszę o bardzo małej średnicy, co gwarantuje skuteczność oraz szybkość przepływu.

Zastosowanie w różnych rodzajach materiałów

W przypadku delikatnych materiałów, takich jak papier, tkaniny, skóry czy gumy, wystarcza sama woda. Nawet niewielka średnica strugi, wynosząca minimum 0,76 mm, pozwala na precyzyjne cięcie. Jednakże, przy twardych powierzchniach, takich jak beton, stal czy kamień, konieczne jest zastosowanie ścierniwa lub proszku ściernego z granatu almandynowego szlachetnego.

Główne zalety cięcia wodą

Wyróżniające się zalety technologii cięcia wodą obejmują:

  • Gładkość krawędzi, nawet przy dużych prędkościach, co eliminuje konieczność dodatkowej obróbki wykończeniowej.
  • Brak odkształceń termicznych czy innych zmian w strukturze materiału, dzięki czemu unika się nadmiernego ciepła oraz utwardzenia powierzchni.
  • Uniwersalność, pozwalająca na przebijanie zarówno cienkich, jak i grubych elementów, w tym wielowarstwowych.
  • Wysoka precyzja, osiągana dzięki wąskiej szczelinie cięcia oraz małym tolerancjom, co umożliwia uzyskanie dowolnych, nawet bardzo skomplikowanych kształtów.
  • Ekologiczny charakter produkcji, dzięki niewielkim ubytkom materiału i możliwości prawidłowej utylizacji pozostałości.

Zastosowanie w różnych branżach

Technologia cięcia wodą znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, od przemysłu motoryzacyjnego po budownictwo czy przemysł kreatywny. Jej wszechstronność, precyzja i ekologiczność sprawiają, że jest to metoda coraz bardziej preferowana w procesach produkcyjnych i rzemieślniczych.