Na co zwrócić uwagę kupując skaner do dokumentów?

Skanery to urządzenia przeznaczone do przekształcania obrazu w formę cyfrową. Przesyłają one swoje odczyty komputerom. Urządzenia te działają sukcesywnie, co odróżnia je od aparatów fotograficznych. Poprzez skanowanie poszczególnych linii, umożliwiają elektroniczne zmiany w wygenerowanym pliku cyfrowym.

Rodzaje skanerów do dokumentów

Skanery do dokumentów występują w różnych formach. Ze względu na budowę dzieli się je na stolikowe, ręczne i bębnowe. Jeśli zaś bierze się pod uwagę sposób, w jaki działają to wyróżnia się optyczne, elektroniczne oraz magnetyczne. Duże biura, w których skanery wykorzystywane są do obsługi dokumentów wewnętrznych, z pewnością wybiorą takie, które posiadają zaawansowane systemy. W takich przypadkach najczęściej znajdują zastosowanie skanery sieciowe, które umożliwiają pracę wszystkim osobom znajdującym się w całym budynku. 

Najważniejsze parametry skanerów do dokumentów

Dokonując wyboru skanera do dokumentów należy zwrócić uwagę na jego parametry. Do najważniejszych z nich zalicza się dzienna wydajność skanowania, kolor, rozdzielczość oraz prędkość. Występują także przydatne funkcje, między innymi Duplex i ADF. Pierwsza z nich jest ważna szczególnie w biurach, ponieważ pozwala ona na przetwarzanie dwustronnych dokumentów podczas jednego przebiegu kartki. Druga opcja charakteryzuje się automatycznym podajnikiem papieru. Skaner do dokumentów powinien w szczególności obsługiwać różnego rodzaju papier, np. cienki, gruby, z recyklingu, czy też wizytówkowy. Dzięki zaawansowanym systemom może posiadać także funkcje pozwalające na łatwe wykrycie ewentualnych zacięć lub brak papieru.